You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at
Sam's Club for $6.90. Which place is the better buy? Show the work to prove your answer.

Respuesta :

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can