crumbrylatiya7penxdu
crumbrylatiya7penxdu crumbrylatiya7penxdu
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Can I get some help please

Can I get some help please class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 08-02-2021

Answer:

The three gallon container is the better buy. See below.

Step-by-step explanation:

8 pints

2 pints = 1 quart.

8 pints = 4 quarts.

4 quarts = 22.64   Divide by 4

1 quart = 5.66

3 gallons.

1 gallon = 4 quarts

3 gallons = 12 quarts.

The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54

Answer Link

Otras preguntas

sign Reading Quiz of 10: True or False: A menu should have many photos.
The crane raised the body to a height of 9 m in 30 s and performed 18 kJ work. a) What force did the crane exert on the body if it lifted it
How many GRAMS are in 3.78 mol of NaOH? A. 150 g/mol B. 151.12 g/mol C. 151.1 g/mol
Mr. De Vries a hoard of 62 nickels and dimes whose value was $ 4.90. Find the number of nicked and dimes. Then if the nickels were pennies and the dimes were qu
Please answer. QUICK!
can someone plz answer this now? thanks
What type of source is this
The slope of a line on a graph can be found by using run over rise. (run/rise) True Or true
PLEASE HELP I ONLY HAVE AN HOUR ​
can someone truly help me