ibearpuppies
ibearpuppies ibearpuppies
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ellie bought a pair of jeans on sale for 15% off. If the jeans were originally $35, how much did she save?

Respuesta :

hbaggett2005
hbaggett2005 hbaggett2005
  • 08-01-2021

Answer:

she saved $5.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
nyahnc nyahnc
  • 08-01-2021

Answer: She saved $5.25

Step-by-step explanation: 15% of $35 is $5.25

Answer Link

Otras preguntas

which of the following means producing just enough to meet the families' needs, with little left over to sell or exchange?
How od you graph slope?
What value of n will make the rational number -17\n an integer
how to i get the y intercept from 2 coordinates on a graph
Where would you find Hamburg Danube river Bonn or Black Forest
explain why carbon atoms are important in organic molecules. include information about the kinds of bonds carbon can form.
which is the better buy 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07
if 2 cubic feet of sand weigh 90pounds, how much do 5 cubic feet of sand weigh?
The height (h) in feet of a baseball on Earth after t seconds can be modeled by the function h(t) = -16(t – 1.5)2 + 36, where -16 is a constant in ft/s2 due to
Last week, Ms. Simpson worked 28 hours. She stocked shelves for 45 minutes each hour for 14 of those hours. The rest of the time she worked in customer service.