gabram2008 gabram2008
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00? Please I need helpppp

Respuesta :

2004froggy
2004froggy 2004froggy
  • 08-01-2021

Answer:

The price per volleyball is $3.

Step-by-step explanation:

Divide $18 by 6 for the cost of each volleyball in which your final answer should be $3 per volleyball.

Answer Link

Otras preguntas

What actions by the British led to American resentment?
some members of society consider ada to be a burden instead of a productive member she is now in her 80’s and was forced to retire when her emplyoyer said that
graph the line with slope -2/3 passing through the point (-3,5)​
what is 144^1/2=12 written in logarithmic form
In which language did the Jews first write the Torah? Select the best answer from the choices provided. A. Babylonian B. Phoenician C. Hebrew D. Israeli
The _____ occurs when someone offers an unnecessary reward beforehand in an obvious effort to control behavior.
A uniform metre rule of mass 200g is pivoted at 0cm mark. Calculate the force which would be applied vertically up at the 60cm mark to keep the rule horizontal
Now that you have reviewed both immunity and the spread of disease, write an investigative question that you would like to answer by doing an experiment. Use th
Which of the x values are solutions to the inequality 4(2 – x) > –2x – 3(4x + 1)? Check all that apply. A x= -1.1 B x= -2.2 C x= 0 D x=-10 E x= 10
The earth art of christo and jean-claude did not alter the land, but rather ___.