crissylulu211 crissylulu211
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

a local restaurant purchased 10 pounds of flour at a total cost of $40. what is the cost for one pound of flour?

Respuesta :

caitlynrosegg caitlynrosegg
  • 08-01-2021

Answer:

4 dollars a pound

Step-by-step explanation:

4x 10 = 40

Answer Link

Otras preguntas

it is easier to push an empty shopping cart rather than one that is full of groceries.
The 3.410 gram sample resulted in the formation of 0.25033 mol C and 0.40044 mol H. What is the empirical formula of the compound? C[?]H[?] Hint: "Multiply
Choose one of these topic sentences and write a paragraph using at least three adjectives, three adverbs, and three prepositional phrases. 1. If I were seven fe
Which of the following would have been the least likely to support the policies of Mahmoud Ahmadinejad: A) Conservatives B) Fundamentalists C) Anti-Israel hardl
In the selection, why does Craig enter the ocean and head for shore? A. He realizes he must warn people of a nearby danger. B. He thinks the tide will overpower
Solve the system by substitution. 5x−4y= 1 and x= 7y−6
The length of cycle wheel is 220cm.Find the radius​
You are asked to value an investment opportunity. You are given a required rate of return of 12.75% APR compounded quarterly. However, the investment makes mont
If Timmy works overtime he earns time and a half for all hours worked over 40 hours. His regular rate is $15, and he works for 50 hours.
If the "x acid" had a pH of 1, what should the pH of the x/10 be?