dianafos2020
dianafos2020 dianafos2020
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Yuki bought a pound of confetti for 12$. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

mj6439993
mj6439993 mj6439993
  • 08-01-2021

Answer:

Yukio will pay $2 per ounce for the confetti

Step-by-step explanation:

Divide 12 and 16 that equals 0.75 then multiply 0.75 by 2 four times. and you get 2

Answer Link

Otras preguntas

(−2x0y3 )(4x2y4 )+(2y5 )(3xy)2
add and simplify  9/16=1/2=?
vesicles that contain a cells digestive enzymes are called ?
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
who was the first president of the united states of america
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
add and simplify  9/16=1/2=?