lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 08-01-2021
  • Social Studies
contestada

If you can purchase 3 pounds for $12, how many pounds can you purchase for $40?

Respuesta :

simzlvr0760 simzlvr0760
  • 08-01-2021

Answer:

10 pounds

Explanation:

You do $12 divided by 3 you get 4. Then you get 1 pound = $4. Then you do $40 divided by $4. That equals 10 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

what did  arjuna recieve from lord shiva
What Is the definition of energy
what did  arjuna recieve from lord shiva
simplify by factoring, type exact answer,using radicals as needed.  (√120p¹⁷
Make 478 three hundred times as large
In Brazil the indigenous population was around 3.5 million before the arrival of European today the indigenous population is around
why do we get dew on the surface of a cold soft drinking bottle kept in open air?
Solve the equation: X to the 4th power - 81=0
What is the discriminant: 2x^2 + 3x + 10=0
I need help factoring for example: a^2 + 10a - 24