kylee1265raison
kylee1265raison kylee1265raison
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?

Respuesta :

luffingsails luffingsails
  • 07-01-2021

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

During a professional meeting, how many issues should be discussed at a time? A. one B. two C. three D. four
700 is 2 parts in the ratio 3:2, how much would 3 parts be?
Describe a stressful situation and talk about how you handled it.
Need help on this question ASAP pleasee (:
what is the probability of rolling an odd number on a six sided dice?
ect the best answer for the question, Simplify the following expression: 35+ (-13) + (+8) - (-6). A. 24 B. 36 C. 50 D. 44
Give any two causes of the decline of the Rajput power after the death of Aurangzeb.
Rearrange the formula to isolate w: P = 21 +2w.
Explain what the index on a radical does
im losing my sanity over this question please can someone help me lol