marisa1249 marisa1249
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Daniel buys two apples for every five oranges. If you bought 12 apples, how many oranges dis he buy?

Respuesta :

cerealmilk64
cerealmilk64 cerealmilk64
  • 07-01-2021

Answer:

30 oranges

Step-by-step explanation:

2 apples : 5 oranges

12 apples : 30 oranges

because 12 apples is 6 times the original ratio, so we multiply the 5 oranges by 6 too.

Answer Link

Otras preguntas

If (x - 2)² = 49 , then x could be?
3s4t + 3s3t – 6s2t I raised the points for this question, its hard I know but I need help!
95 divided by 4 and 34 divided by 2
Which of the following solutions would show the greatest conductivity at 30°C? A. 0.20 M Ca(NO₃)₂ B. 0.25 M HCl C. 0.30 M NaOH D. 0.10 M NaCl E. 0.40 M CH₃OH
3s4t + 3s3t – 6s2t I raised the points for this question, its hard I know but I need help!
how do you divide 15 pounds of rice into 4 unequal measuring using ounces
the selling price for a classic speedboat is $1800, which is $1500 less the 2 times its original price. what was the original price
if the domain of G(x)=4-3x is -5,4,and 7 how do I find the range?
The school is able to buy dozen roses for $9.36.The roses will be sold with a 150% markup. For what price the school sell 1 dozen roses
what are five observable properties of matter?