AlishaBoeFan15 AlishaBoeFan15
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy ¾ lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

amberravenscroft
amberravenscroft amberravenscroft
  • 07-01-2021

Answer:

It would cost $ 34.5

Step-by-step explanation:

Given,

The cost of 3/4 lb of chopped walnut = $ 3.45,

So, the cost of 1 lb of chopped walnut = 4/3*3.45

=4*1.15

= $ 4.6,

Thus, the cost of 7.5 lbs of walnuts = 7.5 × cost of 1 b of walnut

= 7.5 × 4.6

= $ 34.5

Answer Link

Otras preguntas

Can Science go to far ? Please Answer soon it is due tomorrow
discuss the advantages and disadvantages of methods used to reduce the impact of human activity on ecosystem
Any answer for this question guyz
Convert 1.00atm of pressure to its equivalent in millimeters of mercury.
what is the value of x if 6 + 7 - 9 + 4x = 12
Three years after purchase, a car is estimated to be worth $24,000.  At five years, its value is $19,000.  If the car is depreciating in a linear manner, write
When Jorge put the pots and pans in the sink,the water level in the sink rose 0.6 inches. If the sink is a rectangular prism with a base 17 inches by 23 inches,
How can the human body be protected from infection?
If 3.64g of sand is separated from 5.25g of a mixture of salt and sand what is the percentage of sand in the sample
multiply and simplify answer (1-x)(2-7)  please help.