lailaxcoco lailaxcoco
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

a 5-lb bag of oranges costs 3.80. there are 3 oranges to a pound. how much does a dozen oranges cost?

Respuesta :

superchuck1212
superchuck1212 superchuck1212
  • 07-01-2021

Answer:

$3.04

Step-by-step explanation:

one orange costs about 25 cents (because 15 x .25333 equals 3.80, and round up to .25) so .25 x 12 is about $3.04

Answer Link

Otras preguntas

A, B and C are coordinates on the line y = x − 7. Use the table of values to find A, B and C. 1 Y -8 Coordinates A notand X 0 -7 B 1 6 C
Is the hunger free kids act of 2010 categorical or block money
Microbes were first considered for bioremediation after marjory stephenson observed that they were digesting enormous quantities of waste from a sugar beet fact
what did the Encomienda System allow settlers to do and what ended up being the result?
Assume that each circle shown below represents one unit. Express the shaded amount as a single fraction and as a mixed number.
I NEED HELP WITH SPANISH PLEASE!!!!!!!!!
What does the physical activity readiness questionnaire for everyone (par-q ) achieve?
You write your city council to complain that the new ordinance banning homeless from public parks is cruel and wrong. This is an example of A. relational conf
Write the formula for the compounds below: Sodium iodide Potassium perchlorate Calcium nitrite Copper(||) sulfate
46. impairment or insufficient development of immune response __________ compromised