gabriellalovestea gabriellalovestea
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.96.
If the unit price remains the same, how much
would a 12-ounce cup of gourmet coffee cost?


Plz help

Respuesta :

emeryrose28 emeryrose28
  • 07-01-2021
So if the 8oz cup cost $4.96 and you want to add 4 more ounces just divide the $4.96 in half and add that so.




$4.96
$2.48+
answer === $7.44
Answer Link

Otras preguntas

What a exciting summer or what an exciting summer it has been for Jaila.. (is it a or an?)
The constitution forbids congress from select one: a. proposing constitutional amendments. b. passing ex post facto laws. c. declaring war. d. proposing the rep
what sti gives painful intercourse
which process describes water changing from a liquid state to a gas
I want you to describe at least four structures of the American political system that have been responsible for maintaining two-party dominance. Put another wa
Which identifies Napoleon’s impact on Europe? aThe invasion of Britain ended imperialism. bPortugal ceased to exist as a country. cMany Germanic territories w
Categorize the following analogy: an Artist is to paint as I construction worker is to build
What could be used to treat an infection caused by Eubacteria?
One number is 2 more than 3 times another. their sum is 22. find the numbers.
What is the value of the expression 7⋅(−5)⋅4?