rileypeacebeach rileypeacebeach
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

ssadiegraceee
ssadiegraceee ssadiegraceee
  • 07-01-2021

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences could take the place of: Tú dijiste la historia a mi hermana. a) Se la dijiste. b) Le la dijiste. c) La se dijiste.
How are electromagnetic waves that are produced by oscillating charges and sound waves that are produced by oscillating tuning forks similar?
Why do Sir Toby and Maria write a letter to Malvolio? A. They want to get him arrested and put in prison. B. They want to make him too afraid to ever treat t
A box weighing 100 newtons is pushed up an inclined plane that is 5 meters long. It takes a force of 75 newtons to push it to the top, which has a height of 3 m
Which excerpt from "Binding Memories” contains imagery that helps the reader understand why the speaker loves books?
Around which of the following major historical periods did Earth's population begin to rapidly rise? A.classical period B.Industrial Revolution C.Middle Ages D.
Kori bought 56 boxes of tiles from the home improvement store, which was es 4/7 of the total number of boxes that they had. How many boxes of tiles did the stor
Name three ways excess fat impacts a person's health.
Train A arrives at central station on the hour and every 12 minutes. Train B arrives on the hour and every 15 minutes. When do both trains arrive at the same ti
Who was the first person to discover milk