lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mary pays $72 for sand. If the cost per pound is $0.45, how many pounds did she purchase?

Respuesta :

rutharmstead
rutharmstead rutharmstead
  • 07-01-2021

Answer:

Mary purchased 160 pounds of sand

Step-by-step explanation:

$72÷$0.45=160

Make this brainiest if you felt this helped you the most have an awesome day or night!

Answer Link

Otras preguntas

Briefly describe Woodrow Wilson's approach to U.S. foreign policy as president.
Thomas got up at 6:30 in the morning. It took him 10 minutes to get dressed, 20 minutes to eat breakfast and 15 minutes to walk to school which clock shows the
Translations 1) reflect across y=x 2) rotation 90degrees counterclockwise 3) translation i only need the numbers for it
Which of the following reactions is an example of reduction? A Chlorine molecules to chloride ions B Copper atoms to copper(II) ions C Iron(II) ions to iron(III
Please help I don't understand!
PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP PLSSSSSSSSSSSSSSSSS HELPPPP SPANISH 1A: Unit 6 Writing Assignment 4 Using what you have learned this unit ab
how do codons relate to a specific amino acids
How has technology affected the Curiosity rover’s mission to study the surface of Mars? Check all that apply. Scientists have moved the rover about 5 kilometers
What is the median of this set of numbers 21 53 74 82 93 103 108 116 122 193
n The bright, red sun shone beautifully in the star-filled sky. Simile Hyperbole Oxymoron imagery