mwacarcar
mwacarcar mwacarcar
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Answer Link
whzfvwk5x5 whzfvwk5x5
  • 06-01-2021
7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33
Answer Link

Otras preguntas

How did neolithic people use their houses to store and cook food?
What's the difference between atoms, compounds, and minerals
What particle increases in number when a base is dissolved in water?
How many atoms of oxygen are contained in 47.6 g of Al2 (CO3)3? The molar mass of Al2 (CO3)3 is 233.99 g/mol.
The Center for 21st Century Skills lists core subject areas that all employees need to know about. What are two of those core subjects? A. Technology and citi
What is boring in spanish
According to the articles of confederation what was the purpose of congress
Amid a series of ethnic uprisings in the Europe in the 1800s, __________ was one of the few nations to gain independence.
What temperature units do scientists commonly use?
Two cars leave a town at the same time heading in opposite directions. One car is traveling 12 mph faster than the other. After 2 hours, they are 232 miles apar