alexasanantonio1 alexasanantonio1
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food At the nearest store, 3 bags of cat food cost $16.50. How muc
would Marco spend on 5 bags of cat food?

Respuesta :

akade613 akade613
  • 06-01-2021
He would spend $27.50, because each bag costs $5.50. Multiply that by 5 and you have your answer :)
Answer Link

Otras preguntas

Which is the only player who won three world cups
Bobby decides to sell lemonade on a hot summer day. If Bobby sells 20 glasses of lemonade for $2.00 per cup, and his average total cost is $1.70, what are Bobby
f(x)= 2/x-2 find (fof) (i)
Which of the following words are NOT a conjunction? meant english°Group of answer choices°·for··to··and··but·
PLEASE HELPPPPPP Solve this equation after changing it to have a base of e: 30 (.93) ^ x = 20
• Work out the percentage change to 2 decimal places when £78.98 is increased to £100​
Which equation represents the function graphed on the coordinate plane? O g(x) = x + 1 + 3 O g(x) = x + 3 - 1 O g(x) = |x-1| + 3 O g(x) = x + 3 + 1
PLS HELP WILL BRAINLIEST NO ON WILL HELP ME Which of these happened during the century that followed the Pax Romana? The Roman Empire expanded further, reaching
Determine the common factors and HCF for each of the following terms. b) 2b, 3b e) 5bc, 2c2, 3cd f) 4a2b, 8b2c, 6bcd Help please and explanation..
A store pays $120 for a television. The store sells the television for $300. What is the percent of the markup