alexasanantonio1 alexasanantonio1
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 3 bags of cat food cost $6.75. How much
would Marco spend on 2 bags of cat food?

Respuesta :

jordynleader7
jordynleader7 jordynleader7
  • 06-01-2021

Answer:

6.75/3=2.25

2.25 per bag

2.25x2=4.5

Step-by-step explanation:

$4.50 for 2 bags

Answer Link

Otras preguntas

What is an internal influence of physical activity? A) television B) experiences C) friends D) peers
The conflict over space between Israel and Palestine is mostly due to trade issues, racial issues, or religious issues
prepositions meaning
Suppose the world price of cotton rises. The demand for labor among cotton-producing firms in Texas will (increase or decrease). The demand for labor among text
25. What was the goal of the No Child Left Behind Act? to improve safety orld to improve family life to improve health care to improve education
If $1000 is invested at 8% interest, compounded annually, then after n years the investment is worthan = 1000(1.08)ndollars.(a) Find the first five terms of the
How is this proof done?
What is the following product
1. You throw a ball up in the air with an initial speed of 35 m/s. At what point(s) in time is it 50 m above your head.
Explain three ways that early colonists adapted to their environments to survive.