sramachandrula3340 sramachandrula3340
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 donuts is $5.50. how many donuts can you buy for $33.00

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 06-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  54

Step-by-step explanation:

Let d represent the number of donuts. The cost is proportional to the number, so we have ...

  d/33.00 = 9/5.50

  d = 33.00(9/5.5) = 9·6 = 54

You can buy 54 donuts for $33.00.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me please help me please
I need help with the screenshot below
Which sentence best states a theme of "The Stone"? Wishes are dangerous. You should pay attention when you work. You should be grateful for what you have. Life
differentiate between less economically developed countries and more economically developed countries​
What was similar about how Ghana’s rulers controlled salt and gold -answer please-
La meta de John es tener más de 7 pesos en su cuenta de banco al final del mes. La variable d es el número de pesos en la cuenta de banco de John al final del m
in 60 min, the level in the pond increases 8in true or false
What is the value of 19 cubed? A: 22 B: 57 C: 361 D: 6,859
Question 9 Which one of the following statements best captures the definition of grit? O Expending effort and energy over a sustained period of time. O Believin
Determine whether each relation represents y as a function of x. a. The input value x is the height of a student in centimeters, and the output value y is the n