natalieisnumberoneee
natalieisnumberoneee natalieisnumberoneee
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

what is the unit cost per napkin if its 15 in a pack for 3.90

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 06-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.26

Step-by-step explanation:

To find cost per napkin, divide the cost by the number of napkins:

  cost/napkin = $3.90/(15 napkins) = $0.26/napkin

Answer Link

Otras preguntas

When worn, the buffalo-hide robe seen above would have transformed the warrior into a living representation of _______________________. A. The Sioux god of war
Complete the table of value
how did Samuel Adams work for liberty for the colonies?a. he spied on British troopsb. he ran for government officec. he defended colonists in court d. he wrote
Who can help me with my question please I really need help
Why is gain energy as they return to lower energy levels wrong
دائرة مركزها o فيها الوتران cd,ab اذا علمت ان النقطة n نقطة منتصف الوتر cd والنقطة m نقطة منتصف الوترab وكان om=on وطول cn=6cm فان طول AB يساوي :c 24cmb 12 cma
The sum of two numbers is 18 the difference of the two numbers is 6 what are the two numbers
is it possible to have sin = 1.365?​
What is the LCM of 12,30 and 42
Also explain what measures you as an assistant nurse can take to make it easier for the patient. Justify your actions