marchdanielle marchdanielle
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound

Respuesta :

rmelaniem
rmelaniem rmelaniem
  • 10-12-2020
the unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-12-2020
The unit rate is 1.25

Explanation: We are trying to find per 1 pound of granola so we divide 3/3 and 3.75/3 which equals to 1.25 for a pound of granola hope this helps have a nice day (:
Answer Link

Otras preguntas

What is the temperature –34c expressed in kelvins?
Solve the equation. Check your solution.
Many nutrients are absorbed in the blood stream from the small intestine. the first organ that gets this nutrient blood is
An important step in using the crud technique is to _______.
Within the nucleus laminaris of birds, bineural cells act as _______ to detect the location of sound in space.
A triangle has side lengths 24, 32, and 42. is it a right triangle? explain.
PLEASE HELP ASAP!!! Which of these would be considered genocide under the UN definition? Check all that apply. A) forced to wear yellow armbands B) lost their
Most stable country south of the Sahara?
Time changes by one hour for each 15° degree change in longitude; this is because
Can anyone help me please