daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22 oz. of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

sela32305 sela32305
  • 10-12-2020

Answer:

$0.13  per oz

Step-by-step explanation:

since you have $2.86, you have to split it into 22 ounces. You divide the 2.86 and the 22oz. and get 0.13

Answer Link

Otras preguntas

A certain triangle has a 30 angle and a 60 angle.
Calculate the mass of 12.044*10^23atom of carbon
Find the value for tan θ given the point (-3, 4) on the terminal side. Leave your answer in fraction formFind the value for sec θ given the point (-3, 4) on
I need help solving
You're moving into a new apartment and trying to fit your large chair through the doorway. Your friend, who is helping you move, suggests rotating the chair a d
An object is dropped onto the moon (gm = 5 ft/s2). How long does it take to fall from an elevation of 250 ft.?
how many base pairs would a DNA segment of length 1.36mm have?​
Piecewise defined function. f(x) = {-x^2+2x+2 if [tex]x \leqslant - 5[/tex]{-3/4x+3 if [tex]x > 1[/tex]find what f(-5) = ​
31. A driver can be charged with Driving While Intoxicated (DWI). A. under 21 years old only B. over 21 years old only c. under 18 years old only D. of any age
what statement is an example of addition property of equality