Seudónimo Seudónimo
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr tieu spent 23 dollars on apples oranges and bananas. he bought 10 more apples than oranges and 6 fewer bananas than apples how many of each kind of fruit did he purchase if one apple costs 70 cents,one banana cost 50 cents, and one orange costs 80 cents?

Respuesta :

Eriannag
Eriannag Eriannag
  • 18-03-2021

Answer:

49 apples, 35 bananas, and 56 oranges

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which kinds of materials were used to make dwellings in the Neolithic period? large stone and wood bones, tusks, branches small stones and pebbles
What is a mechanical wave?
I need help with this problem
How many hours he worked
Please help!! Don't know how to solve
solve the following proportion for x: x/5 = 36/20 8 9 10 11 solve the following proportion for y: 3/11 = y/22 5 6 7 8 solve the following proportion for m: 6/18
The Homestead Act of 1862 gave free what to settlers?
Billy paid $5.25 for 3 cartons of bottled juice. At this price, how much would he pay for 5 cartons of the same bottled juice? A. $7.25 B. $8.75 C. $15.75 D. $
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE IN - American Literature, Reading Informational Texts ?? 6. What fallacious reasoning does the author of "Battling the Digital Joll
32xy divided by 24yz