ehailu131 ehailu131
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

cans of are on sale for $1.79 each .if jack spent $25.06 on soup ,how many cans did he buy?

Respuesta :

uwuboycute
uwuboycute uwuboycute
  • 09-12-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link
abbyferguson16p5vb0r abbyferguson16p5vb0r
  • 09-12-2020

Answer:

14 cans of soup

Step-by-step explanation:

Take the unit price of $1.79 and divide it by the amount Jack spent on the soup.

$25.06 / $1.79 = 14

Answer Link

Otras preguntas

In which direction does the lymph flow?
We are interested in the dimensions of a certain square. A rectangle has a length of 5 units more than the side of the square and width half the side of the squ
Name the organ where ammonia converted in to urea.
A common source of 'potential difference' or 'voltage' is a cell or battery. Explain
What does vena cava transport?
What is the percent yield of ferrous sulfide if the actual yield is 220.0 g and the theoretical yield is 275.6 g
What feature do veins have that arteries do not?
This is a probability question:A committee of six is to review the value of discipline in education. The committee is to be chosen randomly from 3 interest teac
Are all metals acidic in nature and all non-metals basic? and what is the nature of their oxides?
how many gallons are in 161.25 sq ft