keonaddouglas74 keonaddouglas74
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Luke sells toy cars for $12 each.His expenses are $3.50 per car,plus $34 for tools.How many cars must he sell for his revenue to equal his expenses

Respuesta :

sdavilma1835
sdavilma1835 sdavilma1835
  • 17-12-2020

Answer: 4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following includes considering the components of raw materials, manufacturing, operation, and disposal? O product life cycle assessment engineering
Simplify: 10x^2y^3/2xy
Choose the underlined section that has an error in it. If there are no errors, choose D. The dog waited patiently for its master to return months after the man
Why did the Soviet government transition to collectivization result in widespread?
HELPPPP ASAP!!! PLEASE The graph shows the numbers of fourth grade and fifth-grade students who went on different school field trips. Based on the graph, how ma
2+7x=4x+3+3x-8 I can't figure this out either :')
What is equivalent to -19/8x(-50)
3. Ethiopian plans its fleet capacity and its long-term schedule of its aircraft usage. For one flight segment, the average number of customers per day is 70, w
In 13-15, use the coordinate plane at the right. The graph shows the locations of point U and point V. Point W is graphed at (n, 1). The distance from point V t
Heather purchased 100 shares of DDD stock for $18,000 in 2014. In 2021, DDD declared a 3-for-1 split. What is Heather’s per share basis in DDD stock? Select one