sxucy12
sxucy12 sxucy12
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?

Respuesta :

brixannaa
brixannaa brixannaa
  • 09-12-2020

Answer: 5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:

this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Answer Link

Otras preguntas

Mention the different habitats in which micro organisms are found
What are guard cells?
What country did hitler invade in 1939, this beginning WWll ?
give one equation that could generate the ordered pair (2,8)
why is pancreas considered as a heterocrine gland
is gold a conductor or insulator?
solve quadratic formula x-2x-15=0the first x is squared
Find the area of the figure to the nearest tenth A. 8.2 in.2 B. 74.2 in.2 C. 148.4 in.2 D. 23.6 in.2
This is a probability question:A committee of six is to review the value of discipline in education. The committee is to be chosen randomly from 3 interest teac
If a storm window has an area of 315 in.² which equation can be used to find the dimensions when the window is 6 inches higher than it is wide ( x represents he