jdargin2008 jdargin2008
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells apples in 5-pound bags for $2.25. If the price per pound is the same, how much money would it cost for a 20-pound bag of apples?

Respuesta :

de10326 de10326
  • 09-12-2020
I’m pretty sure the answer would be $9.00.
EXPLANATION:
2.25/5= 0.45
0.45x20= 9
ANSWER: $9.00
Answer Link

Otras preguntas

vesicles that contain a cells digestive enzymes are called ?
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
add and simplify  9/16=1/2=?
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
vesicles that contain a cells digestive enzymes are called ?
add and simplify  9/16=1/2=?
add and simplify  9/16=1/2=?