cecemm3344 cecemm3344
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of barley costs $62.72. What is the price per ounce?

Respuesta :

sssyouthoum
sssyouthoum sssyouthoum
  • 09-12-2020
The answer should be $56
Answer Link
graceortega80
graceortega80 graceortega80
  • 09-12-2020

0.56

Step-by-step explanation:

The answer would be .56 because 7 pounds in ounces is 112 and 62.72÷ 112 is .56 or 0.56

Have a nice day❤

Answer Link

Otras preguntas

how does dividing land into regions make geography easier to study
how to work out 1/5 of 75
Which word in the sentence is the predicate adjective? The flowers on that dogwood tree are white.   A.flowers  B.white  C.tree  D.dogwood
10. Is it possible to divide 15 by a mixed number and get a quotient that is greater than 15? Explain.
what are the fractions from least to greatest 2/3 2/9 5/6 11/18
a rectangular plot of land has a perimeter of 680 feet. the land is 60 feet longer than it is wide. find the length and width of the land. ( with matrices if yo
What was the main failure of the Articles of Confederation that eventually led to the US Constitution?
A scientific tool used to magnify organisms for observations is a
Solve: 2a+2b=c for b. Help me solve this, and thanks if you try.
roberto says that the opposite of a certain integer is -5.cindy concludes that the opposite of an integer is always negative.explain cindy's error