Haaaaaaaaaaaaaaaaaah
Haaaaaaaaaaaaaaaaaah Haaaaaaaaaaaaaaaaaah
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A box of 14 raisins cost $2.94 while a box of 12 sunflower seed bags cost $2.40.

Which one is the better deal, based on the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2020

Answer:

the sunflower seeds are a better deal when comparing unit price. The real question is why are we comparing raisins to sunflower seeds?

Step-by-step explanation:

14 raisins costs $2.94

This is $0.21 per raisin.

12 sunflower seed bags costs $2.40

That's $0.20 per bag.

Answer Link

Otras preguntas

Which North American country was first settled by Europeans? Canada Greenland Mexico the United States
what type of wave vibrates side to side and up and down
How many daughter cells are formed by meiosis?
What is the 10th term of the geometric sequence 1/256,1/128,1/64,1/1
1. The cardiovascular system is an intricate organ system that allows blood to flow to and from all parts of the body carrying, among other substances, oxygenan
Identify a possible first step using the elimination method to solve the system and then find the solution to the system. 3x + 2y = 24 6x + 2y = 30 A) Multip
The following were men who founded colonies in North America. (Select all that apply.)
PLEASE HELP ME: A bicycle manufacturing company makes a particular type of bike. Each child bike requires 4 hours to build and 4 hours to test. Each adult bike
Line p and q are are perpendicular. If the slope of line m is 2 what is the slope of line q
Solve the equation. Then check your solution. 4/5 + x = 3/7