cecemm3344 cecemm3344
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?

Respuesta :

halfil1335
halfil1335 halfil1335
  • 09-12-2020

Answer:

2.82

Step-by-step explanation:

A pint is two cups, and 5.64 divided by 2= 2.82

Answer Link

Otras preguntas

I'm a lean dog, a keen dog, a wild dog, and lone Which words in the line do not create rhythm? A. The repetition of the word dog B. The rhyming of lean an
What do you call -6 and 6 or 3 and -3
given the arithemtic or geometric sequence, identify f(0) and the common difference ratio f(x) = 4-2/3x
Chuck Diesel Burger is a food truck in Houston, Texas. Imagine that Chuck Diesel Burger’s minimum average total cost (ATC) is $3.75 and that its minimum average
whats the answer. When you look for differences in two things you have read, you ___ them.
How could historians help us understand why two groups of people are in conflict? A. Historians could explain that the groups live in different areas B. Histori
Answer questions 1 through 3. AND SHOW YOUR WORK PLEASE. I WILL MARK YOU BRAINLIEST. (1) Snoopy loves to do pushups. He does 273 pushups each week for 91 weeks
1. Poetae pecuniam dabo 2. Reginae fabulam nuntiabamus 3. Vias provinciarum aedificas. 4. Praedam patriae occupabant. 5. Regina fabulam poetae laudabit. 6. Agri
Which sentence from the article provides the BEST support for the statement above?
Four x to the power of two equal 9​