cecemm3344 cecemm3344
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon container of window cleaner costs $23.88. What is the price per quart?

Respuesta :

adrianvalencia307 adrianvalencia307
  • 09-12-2020

Answer:

i think its 1.99

Step-by-step explanation:

Answer Link
cjchang
cjchang cjchang
  • 09-12-2020

Answer: $1.99

Step-by-step explanation:

One gallon is 4 quarts. 23.88/3 is 7.96. Each gallon is $7.96. Since there are 4 quarts in a gallon, 7.96/4 is 1.99. Each quart is $1.99

Answer Link

Otras preguntas

tanmayi wants to raise $175 for a school fundraiser. she has raised $120 so far. how much more does she need to reach her goal?
_____ are the building blocks of protein. Carbohydrates Lipids Amino acids Nucleic acids
Which operation should you do first 8+3(7^2×4)-5÷2
Help me solve this please...in detail.
The Transcontinental railroad was responsible for building several small towns in Kansas and Nebraska. true or false
What portions of north america did the british own during the french and indian war?
A law in the Land Ordinance of 1785 required that the money made from the sale of the 16th section of the land in each township be used to build public restaura
Sales at a local ice cream shop went 80% in 5 years. If 12,000 ice cream cones were sold in the current year find the number of ice cream cones sound in 5 years
Why do liberals want the people who work for a living pay more taxes to support the lazy folks who don’t want to work.
How did european imperialism from 1750 to 1914 differ from earlier european overseas expansion?