virtuaI
virtuaI virtuaI
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of grapes for $9.95. What is the cost c if you buy 4 pounds of grapes?

Respuesta :

i1i i1i
  • 09-12-2020

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

The equation 9.95/5=x would give you the price of one pound of grapes.

So, now that you have x, you would find out how much it costs if you bought 4 pounds.

4*x=7.96

(x = 1.99)

Answer Link
emily777777
emily777777 emily777777
  • 09-12-2020
here give him brainliest
Answer Link

Otras preguntas

If Missouri was not admitted to the U.S. as a slave state, what would the South threaten to do?
write an essay on the topic of use of modern texhnology in education​
The diagram shows the locations of Cody and Reese after running different directions from a tree. How far did Cody run?
jack travelled to England in the month of October last year. which of these seasons did he experience a) autumnb) springc) summerd) winter​
Identify what holds DNA, the hereditary information of a cell? (Its not the nucleus) PLEASE HELP!
pls help im struggling
PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME. I REALLY NEED HELP. Thank you so much!!!!! Q1. While traveling in Scotland, Moria Noel Xavier goes by her Scottish maiden name, Mc
The situation in the photograph Let me see you pass was a result of the effect of what?
solve for x and y in the system of equationy=x²-4x2x-y=2I'll mark brainliest​
what is the correct answer​