genshin10
genshin10 genshin10
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Matthew bought 6 pairs of shoes for $160.80. If each of the pairs of shoes cost the same amount, what is the unit rate for a pair of shoes?

Respuesta :

eaubree062668 eaubree062668
  • 09-12-2020

Answer:

$26.80/shoe

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Wilson believed that high tariffs
What is the meaning of "berbudi pada tanah pasti ada hasilnya"?
joe, thea, and taylor invested in a partnership in the ratio 1:4:7. years later, when the partnership was worth $1.6 million, thea decides to sell her part of t
For a given value of net force, which of the following would increase acceleration for a system?
Gerold invested $118 in an account that pays 6 percent simple interest. how much money will he have at the end of 5 years
One day, each driver entering a car park paid exactly £1.50. The machine only accepts £1 coins and 50 p coins. Here is what was put into the machine that day.
The pages of a book are numbered consecutively from 1 to 275. How many times is the digit 8 used in numbering the pages?
need helps with this 25 ÷ 5 × 5 - 6 + 2
need help with a^2 × a^3
Do Aliens truly exist?