jaidenbug
jaidenbug jaidenbug
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Star is buying mixed nuts by the pound. For every 8 pounds of mixed nuts she buys, she pays 20 dollars. How much does 1 pound of mixed nuts cost?

Respuesta :

villarrealjacklyn412 villarrealjacklyn412
  • 09-12-2020

Answer:

2.5 bucks:)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please choose the type of intervention America used in the following scenario: In order to defeat Germany in World War II, President Franklin Roosevelt worked w
Icons can only be made from what? Icons were made from diverse materials gold ivory encaustic
What is grand canyon in spanish?
Which best describes the forces identified by Newton’s third law of motion?
What impact did the event described in paragraph 8 have on the people in the area
Food provision for 225 people in a hostel is for 30 days . how long will the provision last if 75 people leave the hostel
I don’t understand how to do this question on surface area of cylinders, there’s 2 parts in image below
HELP Use this chemical equation for #1 and #2 38eBrz +2LiN BesN: + 6LiBr 1) How many grams of Lithium Bromide are made from 246.3 grams of Beryllium Bromide? 2)
0° 8.49 6 90.19 please help
What is -5+0+y , when y= 12?