kierzzzbruh kierzzzbruh
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

I
If 3 lb. of candy cost $20. 25, how much
would 1 lb. of candy cost?
HELP

Respuesta :

tp11939617
tp11939617 tp11939617
  • 09-12-2020

Answer:

1lb would be 6.75 because you need to divide 20.25 by 3 lb

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Betty pies. To make 6 pies, she uses71/2 cups of flour. How many cups of flour are needed to make 1 pie?
The school that Danielle goes to is selling tickets to a spring musical. On the first day of ticket sales the school sold 10 adult tickets and 13 student ticket
Which of the following men did NOT claim American land for Spain? Coronado Ponce de Leon De Soto Drake
What are the positive and negative square roots of 49?
Which equation shows y= 3/4x - 5/2 in standard form? A 3x – 4y = –10 B 4x – 3y = -10 C 4x – 3y = 10 D 3x -- 4y = 10
hematite rock cleavage or fracture
What equation mathches this situation John had 10$. He spent x dollar now he has $3.20
Some believe that, although good for a distraction, too much time spent browsing favorite websites or updating social networking accounts can cause us to avoid
Was the British government justified in its enforcement of the Proclamation Line of 1763? Write a thesis statement
The sum of two numbers is 68. The difference is 12.