esmeraldamorales26 esmeraldamorales26
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A group of friends ordered two pizzas, one with pepperoni and one with mushrooms and green peppers. A plain pizza costs $9. Each topping costs $1. How much did the two pizzas cost?
A.

Respuesta :

gilbertsoto586 gilbertsoto586
  • 09-12-2020

Answer:

21$

Step-by-step explanation:

2 pizzas =18 plus 3 toppings which equals 21$

Answer Link

Otras preguntas

A chart that shows the relationships within a family.
2x+3y=2;x-y÷2=1÷2 cramerrule​
What patterns do you notice when you raise − 2 to the different powers? Name at least one pattern that you see.
Geometry, please help!! What is the value of x?
In the answer space below, provide the larger of the two positive integers that add up to 60 and have the largest possible product.
Garza company had sales of $150,200, sales discounts of $2,250, and sales returns of $3,605. garza company's net sales equals:
find the surface area of the cylinder to the nearest tenth of a square unit. ​
As frequency of waves increases, wavelength __________. Question 21 options: decreases increases becomes faster remains constant
Which is the purpose of “interviewing” your characters? to gather details about the characters to create dialogue for the characters to build tension
LOTS OF POINTS AND WILL GIVE BRAINLIEST!!!! Which sequence is modeled by the graph below? coordinate plane showing the points 1, 1; 2, 3; 3, 9