sunflowertwins66
sunflowertwins66 sunflowertwins66
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Angela purchased 12 pairs of socks for $54.

What is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2020

Answer:

$4.5 per pair of socks

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When and why should a utility approach be applied?
The Suburbs, Baby Boom, CPR, Rock and Roll, Elvis... What comes to your mind when you think of these?
Activity 2 Directions: Select among the choices thbest type of material to be used in making the objects at the left and explain our answers. Write your answers
All of the following statements contain superlatives except 1 A. "True-or-false questions are often easy to answer." B. "Everyone hates taking tests." C. "No on
please do this is was due
(FILL IN THE BLANK) During the electron transport chain, _____ is converted to ____ by adding a phosphate molecule 1) ATP, NADH 2) ATP, ADP 3)ADP, FADH 4)ADP, A
How old is Sumalee if she was 16 years old thirteen years ago?
What did Jefferson Davis do when President Lincoln sent an unarmed expedition to Fort Sumter with supplies? A. He ordered the expedition be allowed through to t
Invertebrate group containing snails and squids A) mollusks B) echinoderms
Mr. Maharjan borrowed a sum of Rs 9,000 from an Agricultural Development Bank at the rate of 12.5 %. How much amount should he pay to clear the debt after 5 yea