Thiccythanos Thiccythanos
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

3 drinks and 2 pretzels costs $16, but 5 drinks and 5 pretzels costs $31.25. What is the price of one pretzel?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 09-12-2020
(3d + 2p = 16)5
(5d + 5p = 31.25)3
Make them same d value
15d + 10p = 80
15d + 15p = 93.75
Subtract both (elimination)
-5p = -13.75
Divide by -5
p = 2.75
Answer: $2.75 per pretzel
Answer Link

Otras preguntas

Please quickly help me!!
Reagan based his reelection campaign in 1984 on getting people to vote early.his Supreme Court appointments.a booming economy.the resolution of the PATCO strike
Tom picked 3 pears and benny picked 8 pears from the pear tree. How many pears were picked in all
Which statement best describes life insurance? A.)It pays for doctor visits and preventive medical care. B.)It replaces lost income and covers medical expenses.
Which is an external environmental factor that affects heredity? gender structural differences nutrition hormones
who has participated in genocide?
The area of undeveloped land in a suburban town is decreasing at a rate of 17.3% annually. In 2016, there were 3,400 acres of undeveloped land. If t represents
How do i create a test plan table for a program?
What is (-9)(18)? Please halp me
A dog runs from point O to B. The dog reaches A at 2.3 s into the sprint. Then the dog reaches C at 4.1 s. What is the average velocity of the dog from A to C?