rileyharwood112
rileyharwood112 rileyharwood112
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

If three bananas vost $0.99, how much would 5 bananas cost?

Respuesta :

AutumnBloom712 AutumnBloom712
  • 10-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

First to find the unit rate, (how much one banana cost) you divide 0.99 / 3 which is equal to 0.33 then multiply 0.33 by 5 and you get 1.65 hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

6. Solve for the variable in the following proportion: 45 g = 5/1​
Read the excerpt from Does My Head Look Big in This? By Randa Abdel-Fattah. At Hidaya the hijab was part of the uniform. But I used to take it off as soon as I
which equivalent models the data in the table y equals x minus 3 y = x + 3 y = x + 2 y equals 4X ​
what gives each state two senators and representatives based on population in each state
Please help me with this, I'll give brainliest.
One pizza costs 3 times as much as a soda. If the price of one pizza and a soda is $5, what is the cost of one pizza?
Please help me fast. Select the correct answer. Which school supply best completes this sentence? Ich brauche ______ um alle Papiere zu organisieren. Α. ein Lin
is 'vous devez parle français' correct?
illustrate. Then solve the1.) A car is able to travel 210 km in 3 hours. How far can ittravel in 5 hours?​
Help me find mariah025 please