garcialeamsi2 garcialeamsi2
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

Some can help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee
Determine whether each function represents exponential growth or decay. Select the correct option for each function
George Floyd Protesting Experiences. It’s for an essay but i never attended a protest, please help. It’s for a college essay
PLEASE HELP ME ! im timed !
what is the derivative of (3x^2 - 2x + 10) + (5x + 2)
-2 1/3 - (-5) = ? (Please help, i have no idea.)
which layer is most observed and studied by scientists
what is 7/8 x 1/3 x 2/3? Pls help me.
Zoeys's pool is shaped like a square with an area of 150 square feet. What is the approximate side length of her pool? Hint: first determine which two perfect s
Name a combination of coins that is 50% of the value of a dollar.