matthernandez2009 matthernandez2009 08-12-2020 Mathematics contestada A 13-ounce box of cereal sells for $3.25. An 18-ounce box of cereal sells for $3.60. Which statement describes the difference in the unit prices of the two boxes of cereal? A. The 13-ounce box is 5 cents cheaper per ounce. B. The 13-ounce box is 7 cents cheaper per ounce. C. The 18-ounce box is 5 cents cheaper per ounce. D. The 18-ounce box is 7 cents cheaper per ounce.