AvaMillerNeal AvaMillerNeal
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2
liters of paint for 60dollars
What was the cost per liter of paint?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-12-2020

Answer:

24 dollars per liter

Step-by-step explanation:

Take the number of dollars and divide by the number of liters

60 dollars / 2.5 liters

24 dollars per liter

Answer Link
jjeremia2021
jjeremia2021 jjeremia2021
  • 08-12-2020

Answer:$24 per litter

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

She says,“I want to learn English.”(into direct speech)
Please help me with this question fast.
Apply the distributive property to simplify the expression -5 (-3x-6)​
Please Help! I can't figure this out for the life of me... Which statement is an accurate portrayal of Mr. Brocklehurst and Miss Temple? A. Mr. Brockleh
You plan on purchasing a car in the next year. The car that you are interested in lists for $23,000 after taxes, license, and doc fees. You currently have two-t
Select all the potential effects of damming a river. A. increased erosion B. increased water reserves C. disruption of river ecosystems D. increased pollut
how did river valley civilizations influenced the development of classical civilizations
Fraction strip for 1/4, 2/8,3/12
Read the second paragraph from Muir's essay "Calypso Borealis" and answer the question. [2] The rarest and most beautiful of the flowering plants I discovered o
How to solve this problem