ihsanezia2468 ihsanezia2468
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

13. A packet of sweets costs $2.45.
Felipe and his brother share the cost in the ratio 4:3.
How much does Felipe pay?​

Respuesta :

AlphaaFTW
AlphaaFTW AlphaaFTW
  • 08-12-2020

Answer:

$2.45*4/7=$1.4

So felipe gets $1.4

Step-by-step explanation:

$2.45*4/7=$1.4

So felipe gets $1.4

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular backyard has an area larger than 29 square yards. The shorter side, s, measures 4 yards, and the remaining side measures (r + 4) yards. Which of t
Do you Believe that each day you should be doing guarantees on protections of the bill of rights
examples of equivalent mixed numbers
Write the fractions from least to greatest. 1/2, 2/5, 6/10
a.) Find a general linear equation Ax+By+C=0 of the straight line that passes through the point (2,1) and is vertical. b.) Find a general linear equation Ax+
what is the complement of 51 degrees
weather occurs in the ---------------- because of water vapor
Why does Haimon attack his father with a sword when they meet in the cavern?
In what way did india's diversity help the british take control
Which layer of skin allows it to move freely over underlying bone and muscle without tearing?