Flutterbutterfly23 Flutterbutterfly23
  • 08-12-2020
  • English
contestada

write a paragraph explaining why the 8th-grade class should have a class trip.

PLZZZ HELP

Respuesta :

alexagvillalpando4
alexagvillalpando4 alexagvillalpando4
  • 08-12-2020
Class trips can help strength relationships between the teacher and the students. It can be very educational. It’s a different way to learn curriculum. Students can be more hands-on, and some people learn better like that.
Answer Link

Otras preguntas

A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per pint?
5. Solve each equation. a. -1/8d - 4 = -3/8
construcciones con "se": completa las oraciones utilizando construcciones con "se" en el presente de indicativo. 1. Los ensayos ____(entender) facilmente. 2 Los
A cheetah can run at a maximum speed 91.8 km/h and a gazelle can run at a max- imum speed of 77.9 km/h. If both animals are running at full speed, with the gaze
What people made up the largest group of migrants to South Carolina
3) You were paid $52. Your hourly rate was $6.50. How many hours did you work? Write and solve an equation.
y = 4x + 5y = x2 + 12x + 20​
Se x e um número real tal que 3x +1/2 > 2x - 5, então podemos afirmar que;
can someone help me with this?
*MARKING BRAINLIEST* How to factor: x^2 + 2x(y+z) + (y+z)^2 Can you explain the steps please. Please don’t use substitution my teacher doesn’t use that method.