lilian46
lilian46 lilian46
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of orange for $18.72. How much did it cost per pound

A shopper bought a 12 pound bag of orange for 1872 How much did it cost per pound class=

Respuesta :

Sumikkogurashi
Sumikkogurashi Sumikkogurashi
  • 07-12-2020

Answer:

$1.56 per pound

Step-by-step explanation:

18.72/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

The sum of Alan’s age and Bob’s age is 40. The sum of Bob’s age and Carl’s age is 34. The sum of Alan’s age and Carl’s age is 42. How old is Bob?
What is the potential energy of a 3 kilogram-ball that is on the ground?
Which has more Potential Energy a car parked on the top of the hill,a person on the top of the same hill sitting down eating a sandwich, or a man running fast a
The sum of Alan’s age and Bob’s age is 40. The sum of Bob’s age and Carl’s age is 34. The sum of Alan’s age and Carl’s age is 42. How old is Bob?
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
An engineer in India (standard household voltage = 220 volts) is designing a transformer for use on her upcoming trip to Canada (standard household voltage = 12
How to answer the following questions in spanish?? Quien batea? Con que batea?
If a rock is sitting in the dirt, the normal force from the ground and BLANK are acting on it plz help
The major blood vessels include a. arteries. b. veins. c. capillaries. d. all of the above.
Four things that were damaged ween mount etna erupted were