misssamanthaes
misssamanthaes misssamanthaes
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a package of chicken nuggets for $2.26. If there are 15 nuggets in a package, how much is the cost per nugget?

Respuesta :

Yutice
Yutice Yutice
  • 07-12-2020

Answer: .15 Cents

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular prism must have a base with an area of no more than 27 square meters. The widt! of the base must be 9 meters less than the height of the prism. Th
Barney decides to quit his job as a corporate accountant, which pays $10,000 a month, and goes into business for himself as a certified public accountant. He ru
Solve for x: −8 < x − 1 < 5 −7 < x < 6 7 < x < 6 −7 > x > 6 7 > x > 6
Receive cash from customers, $16,400. Pay cash for employee salaries, $10,400. Pay cash for rent, $4,400. Receive cash from sale of equipment, $9,400. Pay cash
From 1930 to 1939 fire ants spread inland about 60 miles from their point of introduction in Mobile, Alabama. What was the cause of their spread over this dista
4. What issues caused sectionalism in the early 1800s?
Which statement describes Anne Frank’s perspective on war best? Peace will return once again. Peace will destroy the world. War is a necessary evil. War will
The m∠B is two more than three times the measure of ∠C. If ∠B and ∠C are complementary angles, find the measures of both angles.
Please help by solving with method. Thanks ​
Best gets the BIG BRAIN!!!