dasdfghhjuik
dasdfghhjuik dasdfghhjuik
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

For a field trip, the school bought 23 sandwiches for $4.60 each and 5 bags of chips for $1.25 each. How much did the school spend in all?

Respuesta :

Realmercury
Realmercury Realmercury
  • 07-12-2020

Answer:

112.05

Step-by-step explanation:

i did 23 times 4.60 then 5 times 1.25 then add the answers

hope this helps

-mercury

Answer Link

Otras preguntas

What domestic improvements took place during the first 29 years of Hammurabi?
Distribute to create an equivalent expression with the fewest symbols possible. 4(5 + y) =
Micah takes a job with a starting salary of 78,000 for the first year
Cmon guys i been waiting for a while for someone to answer this PLEASE HELP NOW!!!
I am being charged monthly and want to cancel my subscription
Help me!!!A.18.6B.15.2C.25.2D.17.1
Need help! Stuck on this help! help! help
(20 Points Guaranteed) A Circle Is Placed In A Square With A Side Length Of 14 CM, As Shown Below. Find The Area Of The Shaded Region. Use the values 3.14 For P
PLS HELPPPPPPPPPP MEEEEEEEEE
In what ways did the Great Depression affect people's outlook?