deanchloe68 deanchloe68
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $7.80 for 6 pounds of apples. Find the price per pound

1. $0.77 per pound

2. $1.03 per pound

3. $1.30 per pound

Respuesta :

olejide olejide
  • 07-12-2020
The answer is $1.30 per pound
Answer Link
27blakereeves
27blakereeves 27blakereeves
  • 08-12-2020

Answer:

$7.80

Step-by-step explanation:

130*6=7.80

Answer Link

Otras preguntas

The provisions of the Missouri Compromise stated in part that Missouri would be admitted to the Union as a slave state. Missouri would be admitted to the
The regular price of an item is $65. The item is on the show with the discount of 8$what is the discount rate
Help with 1-2 plz!!
Let f(x)=5x3−60x+5 input the interval(s) on which f is increasing. (-inf,-2)u(2,inf) input the interval(s) on which f is decreasing. (-2,2) find the intervals o
To exercise due care, an accountant should a. take continuing professional education classes. b. report whether the financial statements are in accordance with
How does your learning affect your view of the world and the universe?
Suppose that in 2005, 894,700 citizens died of a certain disease. Assuming the population of the country us 302 million, what was the mortality rate in units of
Which of these is an environmental effect of deforestation? A. temperature decrease B. poisoning wildlife C. soil erosion D. water temperature increase
Find the value of a and b
Which chemical agent will you use to modify the frog heart rate?