Boogerfart2222 Boogerfart2222
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, 4 pounds of candy costs $12. If he has $15 how many pounds of these candy can he buy?

Respuesta :

gavstewa502 gavstewa502
  • 07-12-2020

Answer:

He can buy 5 pounds of candy.

Step-by-step explanation:

12/4 equals 3 meaning that 1 pound is 3$

That then means 15/3=5

Answer Link

Otras preguntas

The term realism refers to A. making things better than they actually are. B. allowing the reader to draw his or her own conclusions. C. describing things just
Presentation software allows you to display information in the form of a slide show. Which of the following is not Presentation Software? PowerPoint (obviously
The US government was very involved in Latin America during the Cold War, often in an attempt to __________. A. establish agricultural trade, especially for tro
characters of the day of destiny
f(x) = 2x + 6, g(x) = 4x2 Find (f + g)(x).
as it sailed south, Lord Nelson's great ship, Victory, met the spanish fleet near Trafalgar. The complete predicate of the sentence began with the word A. met
What is the purpose of breathing exercises? A. To decrease your sense of awareness B. To release adrenaline C. To release endorphins D. To settle the body a
f(x) = 2x + 6, g(x) = 4x2 Find (f + g)(x).
whats the most accurate estimation of 65 77
Max tossed a fair coin 3 times. What is the probability of getting heads in the first two trials and tails in the last trial?