marielex68 marielex68
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 glue sticks cost 7.76 which equation would help determine the cost of 13 glue sticks

Respuesta :

ortizdalvin
ortizdalvin ortizdalvin
  • 07-12-2020

Answer:

13 glue sticks cost $25.22. $7.76/4 = $1.94

Step-by-step explanation:

Answer Link
maralod
maralod maralod
  • 07-12-2020

Answer:

$25.22

Step-by-step explanation:

 4 glues --> $7.76  

13 glues --> $x

x=(13*7.76)/4

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation of the line that passes through the point (4,5) and has a slope of -2.
La siguiente adivinanza. ¿Qué recurso utiliza? “Soy gato, pero no maúllo, y aunque me esconda en un carro, soy capaz de levantarlo”. a. Juego de palabras. b. Us
describe how the graph of each function is related to the graph of f(x)=x^2 g(x)= -10 + x^2
What is the correct answer question
The measure of angle S is 65 degrees. What is the measure of angle R? RS A 115° B. 230° с 65° D 25°
17. There are 25 squares in the pattern. What fraction of the squares have these numbers of edges free? a) 1 edge b) 2 edges c) 3 edges
HELP PLEASE BEING TIMED! SHOW WORK The clinic has collected data finding that the total number of people in their service area is 50,000, 27% of the community i
4. Which list are the numbers in order from least to greatest
What is domain restrictions and what causes them?
Which of the following is a difference between the Korean War and the Vietnam War? Though the United States played a major role in the Vietnam War, it was only