melissacrum61 melissacrum61
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

$25.20 is the cost of a taxi ride for 36 miles how much per nile

Respuesta :

hgacjsjs
hgacjsjs hgacjsjs
  • 07-12-2020

Answer:

$1.43 per mile

Step-by-step explanation:

Answer Link
nicolerein
nicolerein nicolerein
  • 07-12-2020

Answer:

$0.7083 or $0.71 (when rounded)

Step-by-step explanation:

You will be finding the cost of the taxi ride PER mile.

In order to do this, you must divide the total cost by the amount of miles you've ridden.

Total cost = $25.50

Miles ridden: 36 miles

Divide these numbers:

25.50/36 = 0.70833333333

If you round to the nearest hundredths place, the cost per mile would be around $0.71

Answer Link

Otras preguntas

2/3 7/8 What is the least common denominator
Name the property of real numbers illustrated by the equation. -3(x+4)=-3x-12
Which list of values is ordered from least to greatest? A. |–5|, 0, 3, –|–4| B. –7, –|–3|, 0, |–4| C. –|6|, |–3|, 1, 4 D. |–12|, –|–5|, 2, |–8|
Which of these is a step in constructing an inscribed square using technology? Construct segment DB, segment BC, segment CE, segment EG, segment GI, and segmen
what do magnets and subatomic particles have in common?
what does A low credit score can lead to mean
Pregnant women need approximately percent of their calories a day from protein
can someone solve this problem
what does "strangle with a silk rope mean"
The artist's work was influenced by the art he saw in India while he was vacationing there with his wife and family. Which is the adverb clause from this sent